Retinol – czym jest i jak go stosować?

Retinol – czym jest i jak go stosować?

Jeśli szukasz sposobu na zmniejszenie oznak przyspieszonego starzenia się, ten związek pochodzenia witaminowego może być wart rozważenia. Może zmniejszyć zmarszczki i drobne linie, a nawet zmniejszyć wygląd rozstępów. Należy jednak wiedzieć, jak prawidłowo go stosować, aby zapewnić jego skuteczność.

Retinol jest rodzajem retinoidu pochodzącego z witaminy A

Retinoidy to związki pochodzące z witaminy A, które znane są z działania przeciwstarzeniowego oraz poprawy napięcia i tekstury skóry. Promują również produkcję kolagenu i elastyny. Ponadto retinoidy mogą przyspieszać tempo obrotu komórkowego i odblokowywać pory. Te cechy czynią je cennymi środkami przeciwstarzeniowymi.

Retinol nie jest bezpośrednio wchłaniany przez skórę; musi najpierw zostać przekształcony w kwas retinowy przez enzymy. Ponieważ konwersja wymaga czasu, większość produktów z retinolem jest na tyle delikatna, że skóra może je tolerować. Tempo przemiany zależy jednak od ilości retinolu w danym produkcie. Zaleca się stosowanie produktów, które zawierają niewielkie ilości retinolu.

Retinol to retinoid pochodzący z witaminy A, który jest skutecznym środkiem do pielęgnacji skóry. Wnika głęboko w skórę właściwą i warstwę rogową, zwiększając ilość białek naskórka i keratynizację. Jest również silnym środkiem przeciwzapalnym, hamującym aktywność metaloproteinaz. Może również zwiększać wydzielanie czynników wzrostu i czynników transkrypcyjnych.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów z grupy retinoidów, z których każdy ma inne przeznaczenie i korzyści. Najlepszej jakości retinol to formuła klasy farmaceutycznej. Ma najwyższy poziom czystości i jakości. Jednak potrzeba kilku miesięcy, aby zobaczyć wyniki. Ponadto, retinol musi zostać przekształcony w kwas retinowy, zanim osiągnie swoje pożądane efekty.

Zmniejsza oznaki przyspieszonego starzenia się

Retinol jest stosunkowo nowym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry, ale już przypisuje się mu zmniejszenie oznak przyspieszonego starzenia się. Pomaga również regulować stan skóry tłustej i zmniejszać ilość wyprysków. Zmniejsza również ciemne plamy starcze, przebarwienia i nierówny koloryt skóry. Może jednak powodować podrażnienia i zaczerwienienia w pierwszych tygodniach stosowania. W tym czasie najlepiej stosować niższe stężenia i budować tolerancję.

Chociaż dermatolodzy nie są zgodni co do tego, czy retinol może zapobiegać lub odwracać przyspieszone starzenie, substancja ta jest głównym elementem wielu zabiegów przeciwzmarszczkowych. W kontrolowanym badaniu klinicznym przeprowadzonym przez Pierarda-Franchimonta i współpracowników, miejscowy preparat z retinolem wykazał znaczną poprawę wyglądu drobnych zmarszczek po 12 tygodniach leczenia. W innym badaniu przeprowadzonym przez Varani i współpracowników, 1% retinol stosowany miejscowo na starzejącą się skórę przez siedem dni zmniejszył ekspresję kolagenazy i metaloproteinaz macierzy, jednocześnie zwiększając syntezę kolagenu i wzrost fibroblastów.

Retinol jest również obecny w alkoholu witaminy A, prekursorze endogennego kwasu retinowego i retinalu. Retinol jest szeroko dostępnym składnikiem produktów do miejscowej pielęgnacji skóry. Wykazał również potencjał jako środek do leczenia fotostarzenia. W badaniu przeprowadzonym przez Kang et al. (1995) stwierdzono, że miejscowa aplikacja all-trans retinolu na normalną ludzką skórę zwiększyła grubość naskórka oraz zwiększyła ekspresję mRNA i białek CRABP II i CRBP II. Badacze zaobserwowali również minimalny rumień i podrażnienie.

Pomaga redukować rozstępy

Retinol pomaga redukować rozstępy poprzez stymulację produkcji kolagenu przez organizm, który naprawia proces bliznowacenia. Jego działanie jest najlepiej widoczne na czerwonych i zapalnych rozstępach. Nie jest jednak zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Sprawia również, że skóra wygląda na gładszą. Retinol jest jedną z kilku form witaminy A. Stosowany jest również w kosmetykach bez recepty.

Wykazano, że związek ten zmniejsza widoczność rozstępów we wczesnym stadium. Stosowanie produktu przez 2 miesiące może pomóc w zmniejszeniu wyglądu blizn. Jednak niższe stężenia nie wykazały tych samych korzyści. Tak więc, może nie być konieczne stosowanie kremu zawierającego 1% stężenie retinolu w celu zmniejszenia rozstępów.

Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie rozstępów. Istnieją jednak metody leczenia rozstępów, które mogą poprawić zawartość kolagenu w skórze i wyblaknąć ich kolor. Najlepszą metodą jest jednak konsultacja z dermatologiem. W międzyczasie, regularne stosowanie kremów i balsamów na rozstępy może być skuteczne. Ważne jest, aby pozostać nawilżonym, aby pomóc kremom i balsamom wniknąć głębiej w skórę.

Lekarz może przepisać krem zawierający retinol na rozstępy, aby poprawić ich wygląd. Retinol pomaga zmniejszyć rozstępy poprzez poprawę produkcji kolagenu. Krem jest również skuteczny w przypadku skóry trądzikowej.

Jest ścierny

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o retinolu jest jego ścierna natura. Ponieważ może on powodować podrażnienie skóry i odwodnienie skóry, nie należy łączyć go z innymi produktami do pielęgnacji skóry, które ją wysuszają lub złuszczają. Ponadto należy unikać stosowania produktów, które zawierają nadtlenek benzoilu lub inne ostre składniki, takie jak oczar wirginijski i alkohol.

Retinol nie powinien być stosowany na noc przed poddaniem się zabiegom na twarzy lub innym zabiegom złuszczającym skórę. Złuszczanie jest bardzo ostre i może dodatkowo podrażnić skórę. Jeśli planujesz zabieg w gabinecie, powinnaś zrobić sobie przerwę na kilka dni po nim. Ponadto, jeśli jesteś wrażliwa na retinol, powinnaś zdecydować się na produkty z retinolem o przedłużonym działaniu, które uwalniają aktywny składnik powoli w czasie, co może spowodować mniej podrażnień.

Retinol może pomóc w leczeniu plam starczych, cieni, przebarwień i blizn. Przy właściwym stosowaniu retinol może odmłodzić skórę bez konieczności poddawania się kosztownym zabiegom. Nie należy jednak mylić go z eksfoliantem, który usuwa martwe komórki skóry ze skóry. Zamiast tego, retinol reguluje proces odnowy komórek.

Jest drażniący

Podczas gdy retinoidy są potężnymi składnikami do pielęgnacji skóry, są również potencjalnym źródłem podrażnień. Ogólnie rzecz biorąc, retinoidy powodują stan zapalny, co może skutkować negatywną reakcją, jeśli są stosowane w nadmiarze. Ponadto, osoby o wrażliwej skórze mogą być bardziej narażone na wystąpienie niepożądanej reakcji. Na szczęście istnieją pewne strategie, które mogą pomóc Ci uniknąć podrażnień wywołanych retinolem.

Po pierwsze, spróbuj użyć środków złuszczających, które są delikatne. To pomoże Ci usunąć martwy naskórek i suchą skórę. Wybierz raczej naturalne składniki niż ostre chemiczne środki złuszczające. Możesz również użyć parownicy do twarzy, która otworzy Twoje pory i pomoże zabić bakterie. Możesz również unikać beta-hydroksykwasów i alfa-hydroksykwasów, które są szorstkie dla wrażliwej skóry.

Inną techniką stosowaną do oceny drażliwości kremu z retinolem jest model poligenicznego wyniku ryzyka. Metoda ta została zwalidowana poprzez badanie 91 osób. Osoby badane zostały następnie podzielone na grupy niskiego, wysokiego i umiarkowanego ryzyka. Grupa niskiego ryzyka miała wynik podrażnienia mniejszy niż 75.

Retinol jest drażniący na różne sposoby i tylko niewielka liczba osób może go tolerować. Brak dokładnego zrozumienia mechanizmów podrażnienia wywołanego retinolem utrudnił opracowanie skutecznych strategii przeciwdziałania podrażnieniom. W jednym z ostatnich badań stwierdzono jednak, że markery genetyczne są związane z podatnością na podrażnienie wywołane retinolem. Odkrycie to doprowadziło do opracowania nowego preparatu na podrażnienia wywołane retinolem.

Nie jest zalecany dla trądziku różowatego

Jeśli cierpisz na trądzik różowaty, możesz zastanawiać się, czy retinol jest dobrym rozwiązaniem dla Twojej skóry. Podczas gdy retinol ma kilka korzyści, może również sprawić, że Twoja skóra poczuje się sucha i napięta. Najlepiej jest stosować retinol w małej dawce i monitorować reakcję skóry. Oprócz kremów z retinolem, Twój dermatolog może również zalecić terapię laserową lub inne procedury w celu rozwiązania problemu trądziku różowatego.

Retinol jest silną pochodną witaminy A, która może powodować skutki uboczne, gdy jest przyjmowana w dużych dawkach. Jednak może być skuteczny w zmniejszaniu wyglądu czerwonych zgrubień i rozszerzonych naczyń krwionośnych. Związek ten jest chwalony w branży pielęgnacji skóry za swoje właściwości przeciwzapalne i jest stosowany w produkcji produktów do pielęgnacji skóry na bazie retinolu.

Istnieją inne rodzaje retinolu, które mogą być stosowane w leczeniu trądziku różowatego. Należą do nich tretinoina, silniejsza wersja retinolu. Może ona pomóc zmniejszyć wygląd pryszczy i wyrwy przypominające trądzik, ale zwiększa również wrażliwość skóry na ekspozycję na słońce. Retinol jest często dobrym rozwiązaniem dla osób z trądzikiem różowatym, ponieważ może poprawić wygląd pryszczy i wykwitów. Jeśli jednak nie jesteś w stanie tolerować stosowania retinolu, prawdopodobnie nie jest to skuteczne leczenie dla Ciebie. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, nie powinnaś stosować retinolu. Twój dermatolog może powiedzieć Ci, czy możesz tolerować to leczenie.

Nie należy go stosować pod oczy

Chociaż istnieje wiele korzyści płynących z zastosowania retinolu na twarz, niektórzy dermatolodzy nadal kwestionują, czy należy go stosować pod oczy. Dzieje się tak, ponieważ skóra pod okiem jest znacznie cieńsza niż reszta twarzy, a produkt może szybko wchłonąć się w skórę. Może to powodować podrażnienia. Aby tego uniknąć, nakładaj produkt w małych ilościach, zaczynając od ilości wielkości ziarnka grochu. Stosuj wyłącznie produkty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji okolic oczu. Na koniec, nakładaj produkt na okolice oczu używając palca serdecznego, aby uniknąć szarpania.

Innym powodem, dla którego nie należy stosować retinolu pod oczy jest fakt, że powoduje on zwiększenie wrażliwości skóry na światło słoneczne. Kremy z retinolem powinny być stosowane w nocy, kiedy słońce nie jest tak silne. Pomaga to zminimalizować wszelkie ryzyko podrażnień skóry lub uszkodzeń słonecznych, przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności kremu. Ważne jest również, aby pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym pod oczami, aby chronić skórę.

Jeśli używasz kremu pod oczy z retinolem, upewnij się, że zawiera on inne składniki, które nie są szkodliwe dla Twojej skóry. Składniki te obejmują humektanty i oleje roślinne. Należy również szukać kremów, które zawierają kwas hialuronowy i niacynamid. Krem pod oczy z retinolem powinien również zawierać składniki uspokajające, takie jak witamina E.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *